poniedziałek, 6 lipca 2015

wał.*Fakir

wał.*****(5)Fakir
*Fantasma x  *Might Arabian Impresious of Virtual
Koń czystej krwi arabskiej
ur.09 maja 2006

Predyspozycje:
  • rajdy
  • cross easy
  • western pleasure
  • western reining
  • rekreacja 
  • wystawy

Opis:
"Historia: Fakir urodził się w SK Naranja jako syn dwóch bardzo utalentowanych i utytułowanych koni arabskich. W wieku 4 lat został wystawiony na sprzedaż jako potomek klaczy ze swojej ojczystej stajni. Z jakiegoś powodu bardzo zainteresował Esmeraldę, która w tamtym czasie szukała konia do rekreacji do swojej stajni. Złożyła formularz o kupno konia i już po kilku dniach Fakir przyjechał do Anarkii. Był już wtedy wałachem. Mieszkał w Bieszczadach przez kilka lat. Niejednokrotnie Esmeralda próbowała go sprzedać, uważając że potencjał araba marnuje się w jej stajni, jednak nikt nie chciał go kupić. Więc zostali razem. W 2014 roku Fakir wyjechał z Summer Winem na rok na rancho nad morzem bałtyckim. Kasztanek uczył się westernu, a Fakir był tam dla towarzystwa. Pod koniec 2014 roku obaj wrócili do Anarkii.  
Podczas pracy na ujeżdżalni: Fakir to spokojny koń, często nie zachowuje się jak arab. Może dlatego Esmeralda tak go lubi. Jest bardzo żywy i wrażliwy na pomoce. Chodzi szybko, ale nie ma się wrażenia że traci się nad nim kontrolę. Uwielbia skakać, więc często podczas jazd rekreacyjnych jeźdźcy uczą się na nim skakać. Jeżdżą na nim głównie lekkie osoby. Co dziwne, najbardziej lubią go dzieci. Fakir bardzo ładnie chodzi na lonży, więc często pełni funkcję "pierwszego konia". Bez problemu chodzi za innym koniem (np. podczas pierwszego samodzielnego kłusa czy galopu), jako czołowy, jak i w ogóle poza zastępem. Cierpliwie znosi również jazdę na oklep. Wspaniały koń do rekreacji, bo nadaje się zarówno dla początkujących jeźdźców jak i dla tych bardziej zaawansowanych.  
Podczas pracy w terenie: jako koń od początku szkolony do rajdów długodystansowych, Fakir jest wspaniałym koniem do wyjazdów w teren. Nie robi mu większej różnicy czy idzie sam czy z grupą koni. Jest spokojny, wyluzowany i chętny do współpracy. Bardzo rzadko zdarza mu się ponieść w galopie, co w przypadku araba jest niespotykane. W tereny jeżdżą na nim wszyscy, począwszy od małych dzieci po bardzo zaawansowanych jeźdźców. Fakir niczego się nie boi, wchodzi wszędzie gdzie każe mu jeździec. Uwielbia galopować po łąkach, chodzić po górach, pływać... Kocha wyzwania i im więcej się dzieje tym lepiej. W zastępie może iść na każdej pozycji i nigdy nie zdarza mu się wyprzedzać ani zostawać z tyłu.  
W stosunku do ludzi: to bardzo przyjazny koń. Podchodzi do człowieka idącego przez wybieg, pracowników wchodzących do stajni wita rżeniem, cały czas domaga się pieszczot. Jest ulubieńcem dzieci, które po skończonej jeździe idą do niego na wybieg i głaszczą i głaszczą bez końca. Fakir uwielbia wszelkiego rodzaju cukierki dla koni i im dziwniejszy smak tym lepiej. Ostatnio zakochał się w cukierkach o smaku moreli i ananasa. Podczas czyszczenia jest bardzo spokojny, nawet kiedy człowiek mało delikatnie dotyka wrażliwych miejsc szczotką. Bez problemu podaje wszystkie nogi, daje sobie zapiąć popręg i założyć ogłowie. Na wybiegu podchodzi do człowieka i bez problemu daje sobie założyć kantar i odprowadzić do stajni.  
W stosunku do koni i innych zwierząt: jest trochę gapowaty i zawsze daje się odpędzić od siana czy wody przez inne konie. Stoi gdzieś przy końcu hierarchii w stadzie. Bardzo lubi się z Kasztankiem i Zatanną i razem tworzą tzw. Klub Arabów. Zawsze unika konfrontacji z innymi końmi, ustępuje im. Jest bardzo uległy. Inne zwierzęta traktuje jako coś ciekawego, jednak gdy podejdą za blisko Fakir potrafi skulić uszy i kłapnąć zębami. Obce konie zupełnie ignoruje, a gdy one chcą z nim wejść w interakcję, Fakir ucieka.  
W stajni: zachowuje spokój nawet kiedy zostaje sam. Nie przejmuje się tym, tylko spokojnie je sobie siano. Nie denerwuje się też kiedy rozdajemy owies. Czasem co najwyżej zdarzy mu się zarżeć, ale jakoś tak bez przekonania. Bez problemu daje przy sobie wykonywać wszelkie zabiegi pielęgnacyjne i weterynaryjne. Będąc zamkniętym w boksie najczęściej je siano (lub słomę gdy siano się skończy) lub patrzy przez okno na świat.  
Na padoku: wychodzi na padok jak prawdziwy arabski książę. Chwilę postoi, porozgląda się, sprawdzi co inni robią i po chwili ruszy przed siebie lekkim galopem parskając. Jest przy tym bardzo śmieszny. Uwielbia się tarzać, co przysparza dużo problemów pracownikom stajni i osobom jeżdżącym na nim. Można go czyścić godzinami, a i tak zawsze jest brudny. Czas spędza głównie z Kasztankiem i Zatanną. Czasem tylko stoją bok w bok, czasem szczypią się w kłęby, czasem się ścigają. Tworzą bardzo ładny Arabski Klub.  
Na zawodach:  
-rajdy długodystansowe: Fakir w tej dziedzinie jest profesjonalistą. Ma lata doświadczenia. To bardzo skupiony koń. Wie na co może sobie pozwolić w danej sytuacji. Nie przeszkadza mu chodzenie po kamieniach, korzeniach, wodzie, skakanie przez przeszkody, pływanie. Nie denerwuje się też, kiedy musi przez bardzo długi odcinek iść stępem. Jednak kiedy trzeba rozpędzić się galopem na leśnej ścieżce lub na łące, Fakir jest pierwszym chętnym. Umie rozwinąć na prawdę dużą prędkość, ale jednocześnie w bramkach weterynaryjnych ma zawsze bardzo dobre wyniki.  
-wystawy: jest to arab w typie sportowym, ale na wystawach zawsze próbuje pokazać się od jak najlepszej strony. Jednocześnie bardzo słucha się prezentera. Kiedy ma kłusować, kłusuje, kiedy ma stępować, stępuje, a kiedy ma stać to stoi. Zwykle też patrzy w inteligentny sposób sędziom w oczy, podnosi ogon, nastawia uszy. Wie, że jest oceniany i chce się zawsze pokazać od jak najlepszej strony. Najbardziej lubi kłusować. Rzeczywiście wygląda wtedy bardzo ładnie.  
-cross: dopiero od niedawna zabrał się za tę dyscyplinę, ale był to oczywisty krok w jego karierze sportowej biorąc pod uwagę jego zamiłowanie do skoków. Jest bardzo odważny i ambitny, lubi wyzwania i uczyć się nowych rzeczy, więc im przeszkoda jest dziwniejsza tym lepiej. Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek odmówił skoku przez cokolwiek. Jest bardzo szybki i wytrzymały z powodu wielu rajdowych treningów więc długie odcinki galopu to dla niego pestka. Jest przy tym bardzo skupiony i posłuszny. Reaguje na bardzo lekkie polecenia jeźdźca.  
-western pleasure: "przywiózł" tę dyscyplinę po rocznym treningu na rancho nad morzem. Widać jednak, że bardzo mu się spodobała, bo może wszystkim pokazać jaki jest piękny. Bardzo ładnie reaguje na pomoce, idzie rozluźniony, ale jednocześnie z energią. Ma szybkie chody z wysoką akcją nóg, więc zbiera wysokie noty jeśli chodzi o kłus i galop. I nie oszukujmy się, jest ładny jak na araba, więc zbiera wysokie noty również za ogólne wrażenie. Uwielbia wyprzedzać innych zawodników, prawdopodobnie w ten sposób pokazuje im, że jest od nich lepszy.  
-western reining: również efekt treningu na rancho nad morzem. Podobno bardzo mu się nudziło, więc trenerzy wprowadzili mu dla urozmaicenia elementy reiningu, a Fakirowi tak się to spodobało, że z czasem zaczął profesjonalnie trenować tę dyscyplinę. Fakir jest bardzo czujny. Jego ulubionym elementem są zatrzymania z poślizgiem oraz spiny. Lubi też rozpędzać się do maksymalnej prędkości. Ogólnie to jest chyba jego ulubiona dyscyplina. Zawsze po starcie jest rozluźniony i zadowolony z siebie. Jest bardzo szybki i zwrotny, więc jego przejazdy zawsze są szybkie, dynamiczne i ciekawe.  
Chody: Fakir we wszystkich chodach porusza się dynamicznie. Wygląda to bardzo ładnie z boku, ale z siodła nie jest zbyt wygodny, nawet w galopie. Mimo to przyjemnie się na nim jeździ i ma on swoich fanów. Podczas wystaw zbiera zawsze wysokie noty za kłus.  
Zdrowie: Fakir jest arabem, ale lata zahartowania podczas górskich zim sprawiły że obecnie wałach nie potrzebuje zimą derki i nie jest wcale traktowany łagodniej od innych koni jeśli chodzi o zapewnienie ciepła. Oczywiście, tak jak inne konie, gdy temperatura spada poniżej 20*C nie spędza całych dni i nocy na wybiegu, ale mimo to jak na araba jest bardzo dzielny. Nigdy też nie zdarzyła mu się żadna poważna kontuzja czy choroba.  
Kondycja: jak na araba przystało kondycję Fakir ma wybitną. Nie są dla niego problemem ani długie galopy, ani całodzienna wędrówka po górskich szlakach. Lata treningów i startów w rajdach stworzyły bardzo dzielnego i trudnego do zmęczenia konia. Najczęściej po terenie z dużą ilością galopu to jeździec wraca bardziej zmęczony od Fakira. Kondycji może więc mu pozazdrościć niejeden koń sportowy.    
Geneza imienia: Esmeralda przyznaje się, że wybierając to imię chciała, żeby było ono krótkie, łatwe do zapamiętania (i napisania), jednoczłonowe i zaczynające się na literę "F". Nie ma w tym żadnej głębszej filozofii, ani przesłania. Po prostu imię jak imię.  
Hodowla: Fakir nigdy nie miał być koniem hodowlanym, dlatego mimo urody i bardzo dobrego rodowodu został bardzo wcześnie wykastrowany.  
Budowa: Fakir zbudowany jest zgodnie ze wzorcem konia czystej krwi arabskiej. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest on w typie sportowym. Ma dużo mięśni, więc może wydawać się trochę większy niż jest w rzeczywistości. Ma też bardzo mocne nogi i grzbiet, na pewno mocniejsze niż konie typowo wystawowe. "-WHK Anarkia

Treningi:
Inne:

Osiągnięcia (69):
1.I miejsce w Mistrzostwach Arishy w Reiningu w klasie open na WHK Arisha (klamra)
2.I miejsce w rajdzie koni na Hipodromie Ivanow 
3.I miejsce w rajdzie koni arabskich na Hipodromie Saphira 
4.I miejsce w rajdzie na 40 km. na Hipodromie Patchen 
5.I miejsce w rajdzie długodystansowym na HK Saphira 
6.I miejsce w rajdzie na 60 km. na Hipodromie Dezercja
7.I miejsce w rajdzie długodystansowym na HK Saphira 
8.I miejsce w rajdzie długodystansowym na Hipodromie Zombie 
9.I miejsce w reiningu na Hipodromie Plus 
10I miejsce w western pleasure na WHK Arisha 
11.I miejsce w rajdzie kl. P na Zielonych Pastwiskach
12.I miejsce w rajdzie na 60 km. na Hipodromie Eliksir 
13.I miejsce w western pleasure klasy open na Hipodromie Arisha 
14.I miejsce w reiningu klasy open na Hipodromie Arisha 
15.I miejsce w western pleasuren a Pustynnym Wietrze 
16.I miejsce w rajdzie kl. P na Hipodromie Arisha 
17.I miejsce w crossie very easy na Dresagio Stud 
18.II miejsce w rajdzie na 45 km. na Hipodromie Milky 
19.II miejsce w rajdzie Hipodromie Zombie 
20.II miejsce w rajdzie na 30 km. na Hipodromie Lider 
21.II miejsce w western pleasure na Stajni Itaka 
22.II miejsce w western pleasure dla arabów na Pustynnym Wietrze 
23.II miejsce w reiningu dla arabów na Pustynnym Wietrze 
24.II miejsce w rajdzie na 60 m. na Pustynnym Wietrze 
25.II miejsce w western pleasure dla arabów na Pustynnym Wietrze 
26.II miejsce w reiningu na Pustynnym Wietrze 
27.II miejsce w rajdzie na 20 km. na Pustynnym Wietrze 
28.II miejsce w reiningu na Zielonych Pastwiskach 
29.II miejsce w western pleasure na Rancho Arisha 
30.III miejsce w rajdzie podczas V MFKA 
31.III miejsce w innych dyscyplinach [rajd] na Hipodromie Lider
32.III miejsce w reiningu na WHK Arisha 
33.III miejsce w reiningu dla arabów na Pustynnym Wietrze 
34.III miejsce w reinigu dla arabów na Pustynnym Wietrze 
35.III miejsce w western pleasure dla arabów na Pustynnym Wietrze 
36.III miejsce w western pleasure dla arabów na Pustynnym Wietrze 
37.III miejsce w rajdzie na 60 km. dla arabów na Pustynnym Wietrze 
38.III miejsce w rajdzie na 60 km. dla arabów na Pustynnym Wietrze 
39.III miejsce w rajdzie kl. L na Liliowej Zatoce 
40.III miejsce w reiningu dla arabów na Pustynnym Wietrze 
41.III miejsce w western pleasure dla arabów na Pustynnym Wietrze 
42.III miejsce w reiningu dla arabów na Pustynnym Wietrze 
43.III miejsce w rajdzie kl. P na Hipodromie Eliksir 
44.III miejsce w rajdzie na 20 km. dla arabów na Pustynnym Wietrze 
45.III miejsce w rajdzie na 20 km. dla arabów na Pustynnym Wietrze 
46.III miejsce w reiningu dla wałachów na Hipodromie Holly 
47.III miejsce w western pleasure dla wałachów na Hipodromie Holly 
48.III miejsce w rajdzie kl. P na Hipodromie Arisha 
49.III miejsce w Grand Prix Cup dla arabów na GP Stud 
50.I miejsce w wystawie koni rajdowych na Hipodromie Alicante 
51.I miejsce w wystawie wałachów arabskich na Dresagio Stud 
52.I miejsce w wystawie wałachów arabskich na Hipodromie Holly 
53.I miejsce w wystawie arabów na Hipodromie Arisha (statuetka
54.I miejsce w wystawie arabów na WSK Estrella 
55.II miejsce w wystawie siwych arabów na Pustynnym Wietrze 
56.III miejsce w wystawie arabów na Hipodromie Arisha 
57.III miejsce w wystawie siwych arabów na Pustynnym Wietrze 
58.III miejsce w wystawie siwych arabów na Pustynnym Wietrze 
59.III miejsce w wystawie arabów na Hipodromie Arisha    

Inne (nie zaliczane do "*"):    
1.I miejsce w maściochach (siwe) na Hipodromie Saphira   

Tytuły (nie zaliczane do "*"):       
1.Najlepszy Rajdowiec na Hipodromie Alicante 
2.Najbardziej Utalentowany Rajdowiec na Hipodromie Alicante

Wyróżnienia (nie zaliczane do "*"):
1.wyróżnienie w reiningu na Hipodromie Eliksir 
2.wyróżnienie w western pleasure na Hipodromie Eliksir 
3.wyróżnienie w reiningu na Hipodromie Eliksir 
4.wyróżnienie w western pleasure na Hipodromie Eliksir 
5.wyróżnienie w reiningu na Liliowej Zatoce 
6.wyróżnienie w rajdzie na 60 km. podczas IX MFKA
7.wyróżnienie w wystawie ogierów oo 5-9 letnich podczas IX MFKA

Potomstwo:
1.Brak

Dokumenty:

Cena stanówki: ---
Cena nasienia mrożonego: ---

1 komentarz:

  1. super, że już jest :) Dla mnie 10 zdobycie 10 osiągnięć, szczególnie u konia który chodzi popularną dyscyplinę (czyli np. reining i pleasure) było kwestią tygodnia-kilku tygodni, więc zmieniłam na 50 osiągnięć. 10 to żaden wyczyn :P A, i jeśli potrzebujesz jego treningów to przenieś je na swój blog, bo pewnie będę chciała te posty wykorzystać na coś innego.

    OdpowiedzUsuń